Genç Feminist Köşesi (GFK)

AWID’in Genç Feminist Aktivizm (GFA) Programı tarafından organize edilen Genç Feminist Köşesi (GFK) dünyanın farklı bölgelerinden 11 genç kadın aktivistin oluşturduğu danışma kurulunun desteğiyle genç kadınlar ve katılımcıları için kurulmuş bir toplum alanıdır. GFK genç kadınlar tarafından kendileri için oluşturulmuş bir alandır. Ancak ekonomik gücün genç kadınların yaşam ve aktivizmleri üzerindeki etkisiyle ilgilenen tüm katılımcılara açıktır.   Tartışma oturumlarına ek olarak genç kadınlar önderliğinde eşleşerek yapılan egzersizler ve blog etkinlikleri ile GFK’nin amacı; alanda gezinti, bağlantı kurma, Forum temalarının derinlemesine anlaşılmasının sağlanması, kalıcı ilişkiler ve arkadaşlıkların kurulması konularında yardımcı olarak yeni katılımcılar ile AWID 2012 Forumuna katılacak genç kadınlar için destek topluluğu yaratmaktır.

Katkıları, fikirleri ve kararlılıklarından dolayı tüm genç feminist danışma kurulu üyelerine teşekkürler: Felistah Mbithe, Kenya; Rosie Westerveld, France; Rachel Arinii, Endonezya; Paulini Turagabeci, Fiji; Salma El-Naqqash, Mısır; Mirriah Vitale, ABD; Tania Edith Pariona Tarqui, Peru; Ana Maldonado, Ekvator; Ezgi Koçak, Türkiye; Ostalinda Maya, Meksika/İspanya

Genç kadınların konuştuğu veya düzenlediği Ara Oturumlar için Genç Feminist Kablosu ikonuna bakınız.

Genç Feminist Aktivizm Köşesi, kongre merkezinin giriş katında, Sadabad Building, Foyer of the Sadabad Auditorium.

Bir dakikanız varsa…

–          Sabah Çay Sohbetleri: Güne başlamadan önce Sabah çayınızı/kahvenizi alıp GFK’indeki kısa sohbetimize katılın.

–          Hayal Panosu:  Bir kart seçin ve ekonomik gücü dönüştürmek için aktivist hedefinizi yazarak GFK hayal panosuna ekleyin.

–          60 saniyede Devri-Alem: Dünya haritası vitrinimize; uluslararası, bölgesel ve ulusal genç feminist girişimlerini topluiğne ile gösterin. 

–          Kolektif Duvar: Genç kadınların ekonomik gücü dönüştürmeye katkısı olan kolektif duvar resmi çalışmasına sanatsal becerinizi taşıyın.

–          Kablo Düğmeleri: GFK’nden Kablo Düğmelerini alarak ekonomik gücü dönüştürmede sosyal medya araçlarını kullanma konusunda konuştuğunuz birine verin.

GFK’nde Öğle Yemeği

1. Gün Fikir Çizelgesi:  GFK Gününde tartışılan tanımlayıcı fikirler GFK çevresindeki kağıt tahtalara yazılmaktadır. Siz de buraya gelip ekonomik gücün sizin için ne anlama geldiği hakkındaki düşüncelerinizi bu tahtalara yazarak paylaşın.

2. Gün Genç Kadınlar Kolektif Hareket Oluşturuyor: GFK’de bir araya gelerek ekonomik gücün nasıl dönüştürüleceği konusunda tasarınızı oluşturun

3. Gün  Farklı Bakış Açılarından Ekonomik Güç: Farklı yaş grupları, farklı kuşaklar ve hareketlerden kadın ve erkeklerin ekonomik güç tecrübeleri ve tepkileri konusunda tartışma

4. Gün Bir sonraki aşamada ne olacak? Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı (ICPD) +20 eylem programı ve diğer uluslararası alanlarda yer almak da dâhil olmak üzere izlenecek somut stratejiler konulu tartışmamıza katılın

Forum İçeriği Topluluğuna Katılabileceğiniz Diğer Yöntemler:

Blog/Tweet: Feminist Bilgi ve İletişim Merkezinde durup oturumlarda yer alın ve düşüncelerinizi bloglara yazarak ve tweet göndererek bize katılın… Görüşlerinizi bildirmek için alana ihtiyacınız varsa, GFK’ne gelerek fikirlerinizi diğerleriyle paylaşın

Röportaj ve Videolar: GFK katılımcıları genç kadınlarla röportaj yaparak video kayıtlarını Genç Feminist Hattı ve Forum youtube kanalına yüklüyorlar. Onlara katılmaya ne dersiniz!