İstanbul Hakkında

Türkiye’nin en büyük şehri, dünyanın en büyük şehirlerinde biri olan İstanbul konumuna bağlı olarak her zaman yüksek jeopolitik öneme sahip oldu.

Bir zamanlar birbirini takip eden üç imparatorluğun başkenti olan İstanbul, hala Türkiye’nin ticari, tarihsel ve kültürel merkezi durumundadır. Boğaza yerleşmiş, Haliç (Altın Boynuz) olarak bilinen doğal limanı çevreleyen şehir İstanbul iline bağlı 39 ilçeyi kapsamaktadır. Boğazın hem Avrupa (Trakya) hem Asya (Anadolu) yakasına uzanmaktadır.

İstanbul Hakkında: Pratik Bilgiler

Ulaşım

İstanbul’a Avrupa’nın başlıca şehirlerin günlük doğrudan uçuşlar ve dünyanın çeşitli yerlerinden doğrudan uçuşlar aracılığıyla ulaşılması çok kolaydır. Yeşilköy’deki İstanbul Atatürk Havalimanı, Taksim Meydanı’ndan (ana otel bölgesi) 25 km. ve Sultanahmet’ten (tarihi yerleşim) 23 km. uzaklıktadır. Bir yeraltı geçidi (15 dakikalık yürüyüşle) Uluslararası Terminali eski Yurtiçi Hatlar Terminali’ne ve İstanbul Metrosu’na bağlar.

Zaman Dilimi

Türkiye’de Greenwich Ortalama Zamanından (GMT+2) iki saat ileridedir.

Elektrik

Türkiye’de akım 50 Hz 220 volt AC’dir.

Telefonlar

Konferans alanının yanı sıra şehirde de ödemeli telefon hizmeti mevcuttur. Telefon kartları dükkanlarda yaygın olarak satılmaktadır. Türkiye’nin uluslararası kodu 90, şehrin Avrupa yakası için telefon kodu 212, Anadolu yakası 216’dır. Ulusal aramalar: 0 + şehir kodu + telefon numarası, Uluslararası aramalar: 00 + ülke kodu + şehir kodu + telefon numarası.

Dizüstü Bilgisayar ve İnternet

İnternet Türkiye’de artık yaygındır ve birçok farklı internet hizmeti sağlayıcısı bulunmaktadır.  Basit çevirmeli telefon ağı, dijital ISDN ağı, yüksek hızlı ADSL protokolü, çeşitli uydu ve televizyon sistemleri aracılığıyla erişim sağlanmaktadır. Konferans Yeri ortak alanlarda ücretsiz kablosuz internet bağlantısı sunmaktadır.

Bankalar ve Döviz Kuru

İstanbul’da bankalar Pazartesi-Cuma günleri 9:00- 12:30 ve 13:30-17:30 saatleri arasında açıktır. Turistik bölgelerle iş yerlerinin yoğun olduğu bölgelerde bazı bankalar gün boyunca açıktır. Türk parası Türk Lirasıdır. Genel dolaşımda 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 liralık banknotlar bulunmaktadır. Ayrıca 1 Liralık madeni para da vardır. Türk Lirası 100 Kuruştur. 5, 10, 25 ve 50 kuruşluk madeni para bulunmaktadır. Sterling, Avro ve Dolar tüm bankalar, postaneler (PTT) ve döviz bürolarında rahatlıkla Türk Lirasına çevrilebilir. Bankaların çoğunda ATM vardır, şehrin çeşitli noktalarında bağımsız ATM’ler de bulunmaktadır. ABD ve Avrupa’daki ATM’lerle aynı biçimde hizmet verirler. Çoğunda dil seçme opsiyonu, bazı durumlarda Türk Lirası, Amerikan Doları ve Avro seçme opsiyonu bulunmaktadır.

Kredi Kartları

Çoğu kredi kartı otel, restoran ve mağazalarda geçmektedir ama ziyaretçiler alışveriş yapmadan önce daima satıcıya sormanızı tavsiye etmektedir.

İklim

Nisan ayında İstanbul’daki ortalama sıcaklık en düşük 7o C, en yüksek 20o C ve az yağışlıdır.

Türkiye ve İstanbul’daki güncel hava koşulları ve hava durumu için ulusal meteoroloji ofisinin internet sitesi www.meteor.gov.tr adresine bakılabilir.

Sağlık Hizmetleri

Haliç Kongre Merkezi çevresinde sağlık hizmeti alınabilecek çeşitli yerler bulunmaktadır, acil durumlarda 112’yi arayarak ambülans hizmeti istenebilir.

Akşam Yemeği

İstanbul bütçeniz ne olursa olsun yemek yemek için harika bir yerdir. Esnaf lokantaları ve kaldırım kahvelerinden yemek salonlarına Türk mutfağı mükemmeldir ve paranın karşılığını verir. İstanbul’daki tipik yemeği çeşitli sebzelerle sunulan kuzu, koyun ve dana etidir. Pilav, her tür makarna, bulgur, yeşil fasulye, bol zeytinyağı ve sebze yan yemek olarak sunulur. Köfte, şiş kebap ve döner kebap da klasik yemeklerdir. Kıyıda olmasından ötürü balık da popülerdir. Ancak, genellikle yalın bir şekilde, örneğin ızgara olarak veya zeytinyağı ve limonla kızartılarak pişirilir. Türkiye’nin ticaret ve kültür merkezi olan İstanbul, dünyadan Kore, Rus, İtalyan ve Çin mutfaklarının da dahil olduğu geniş bir restoran çeşitliliği barındırır. Amerikan tarzı fast-food mağazaları daha popular hale gelmektedir ama kebap ve hafif öğünlerin sunulduğu, etrafta bolca mevcut seyyar tezgâh ve büfelerden hızlı bir şeyler atıştırmak da mümkündür.

Sigorta ve Mükellefiyet

AWID gerek Forum süresince gerek erteleme, grev ya da başka bir sebepten ötürü başına gelebilecek kişisel kaza, mal kaybı ya da zararı veyahut da Forum katılımcılarının ek masrafları konusunda sorumlu değildir. Katılımcıların sorumluluk, sağlık ve seyahat sigortaları konusunda kendilerinin önlem alması gerekmektedir.

İstanbul hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin:
Istanbul City Guide (İngilizce)
Lonely Planet Guide (İngilizce)

İstanbul 2010 – Avrupa Kültür Başkenti