Hibe arayanlar için tavsiyeler (Sınır Tanımayan Bağışçılar’dan)

Aşağıdaki web siteleri uluslararası hibe aktarımıyla ilgili vakıf ve diğer kuruluşlarının listesini içermektedir:

Faydalı ama daha masraflı bir fon araştırma aracı Foundation Center’ın kendi sitesinde satışa sunduğu “Uluslararası ve Yabancı Programlar için Fon Kılavuzu”dur. Ayrıca Foundation Center’dan The Guide to Proposal Writing (Öneri Yazma Kılavuzu) ve İspanyolca çevirisi Guía para escribir propuestas yayınlanmıştır.

Forging Alliances South and North (ForAL) adlı kuruluş, hibe arayanlar için fon bulma konusunda İspanyolca bir kaynak kılavuz olan Impulsando el cambio social’ı (Sosyal Değişime Finans Aktarmak) yayınlamıştır.

Hibe arayanlara yardımcı ipuçları

  • E-postayla yapılmış hibe taleplerine birkaç vakıf cevap verecektir.
  • Bir vakıftan hibe istemeden önce ilk iş olarak vakfın web sitesini, hibe bulma kılavuzlarını, vakfın hibe yaratma öncelikleriyle programlarınızın eşleşip eşleşmediğini görmek için ilgili başka materyalleri inceleyin.
  • İyi bir eşleşme varsa o zaman vakfın hibe yaratma kılavuzunda öneri sunma konusunda özetlenen talimatları izleyin.
  • Genellikle önce çalışmanızın içeriğini ve hibe talebinizin amacını anlattığınız kısa bir belge olan “niyet mektubu”nu iletirsiniz.

Bireysel olarak hibe arayanlar için

  • Foundation Grants to Individuals Online (Bireyler için Vakıf Hibeleri) sayfasında öğrenci, sanatçı, araştırmacı ve bireysel olarak hibe arayan diğer kişilere fon veren binlerce vakıf ve kamu yardım programlarının ayrıntılı tanımlaması bulunmaktadır. Bir aylık kayıt için küçük bir ücret ödenmektedir.