Home > Planlama Komitesi > Monica Alemán Cunningham (Nikaragua)

Monica Alemán Cunningham (Nikaragua)

Posted in Planlama Komitesi on November 22nd, 2010 by

Monica Alemán Cunningham
Nikaragua

Monica Aleman Cunningham Kadın Haklarını Koruma inisiyatifinin parçası olarak Ford Vakfı’nda Kadın Hakları Program yürütücü olarak çalışmaktadır. Monica Aleman Ford Vakfı’na bütünleşme ve işbirliğine dönük fon yaratılmasında destek olmaktadır. Aleman için “her insan hakkı bir kadın hakkıdır”, bunu akılda tutarak kadının toplumda oynadığı bütünleştirici rol üzerine kafa yormaktadır.

Monica’nın yerli haklarla, özellikle kadınlarla uluslararası ve ulusal düzeyde uzun bir çalışma tarihi bulunmaktadır. Uluslararası Yerli Kadın Forumu’nun (FIMI/IIWF) koordinatörü olarak görev yapmıştır.
Nikaragua’da yerli ve savaş yıllarında büyümüş bir kadın olarak kendisini dünya çapında tüm halklar için barış, güvenlik ve insan haklarına kavuşturulmasına adamıştır. MADRE’de çalışmış, yerel kadın gruplarıyla yürüttüğü uluslararası program ve ortaklıkların kapsam ve derinliğini önemli ölçüde genişletmiştir. Halen insan hakları, kadının insan hakları ve BM kuruluşları üzerine seminerlerin yanı sıra, Ruanda, Kenya, Nikaragua, Guatemala ve Meksika gibi ülkelerde kadın ve gençlere yönelik liderlik eğitimleri vermektedir.
Aleman, ‘Mairin Iwanka Raya: Yerli Kadınlar Şiddete Karşı Çıkıyor’ adlı bir rapora öncülük etmiş, cinsel haklar, feminizm ve yerli halkların hakları konularında hareketler arası diyalogları başlatmıştır. 2001’de Güney Afrika’da Irkçılık Karşıtı BM Dünya Konferansı’nda Gençlik Grup Toplantısında anahtar bir rol oynamış, 2000 ve 2005’te New York’ta Pekin + 5 ve Pekin +10 Konferanslarında yerli kadınların katılımını kolaylaştırmıştır.

Comments

Comments are closed.